sobota, 1 września 2012

Sernik z kawą i masą budyniową


Sernik dla kawoholików takich jak ja :) Nie za słodki, ponieważ duże ilości kawy rozpuszczalnej (btw sypałam łyżką stołową:)) przełamują słodycz ciasta i kremu budyniowego. Przepis stąd, aczkolwiek mocno zmodyfikowany- zamiast twarogu do serników, Mama kupiła coś "twarogopodobnego" z Biedronki- mówię o tym serku wiaderkowym marki Vitello. Musiałam kombinować z konsystencją. Ponadto, mimo wiernego trzymania się przepisu na masę budyniową wyszła mi ona lejąca (tzn. w temp pokojowej po około 15 min zaczynała ona spływać z ciasta. Ze swojej strony radziłabym dać mniej mleka lub zrobić krem z wypróbowanego przepisu. Niemniej jednak na pewno zrobię sernik ponownie, ponieważ był bardzo smaczny a przy tym efektownie się prezentował na talerzu. Przepis podaję z moimi zmianami w nawiasach.
 
Składniki na ciasto (22x 33) :

  • 1 1/2 szklanki mąki (dałam 2 szklanki o pojemności 200 ml)
  • 5 dkg cukru pudru (dodałam 5 łyżek zwykłego cukru)
  • 1/2 kostki margaryny
  • 4 żółtka
  • 1 cukier waniliowy
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia

Mąkę z proszkiem do pieczenia przesiać, dodać resztę składników, zagnieść ciasto. Gotowe ciasto wyłożyć na blaszce, posypać kawą rozpuszczalną. Następnie wlać masę serową.

Składniki na masę serową:

  • 1 kg sera
  • 1/2 szklanki oleju
  • 4 żółtka
  • 2 cale jaja (dałam 1)
  • 1 szklanka cukru (pominęłam, bo ser był słodzony)
  • 2 szklanki mleka (pominęłam, bo ser miał już wystarczająco lejącą konsystencję)
  • 1 budyń śmietankowy (dałam 2 + 2 łyżki mąki ziemniaczanej)
 
Ser zmielić, kolejno dodawać resztę składników-  zmiksować.

Składniki na pianę:

  • 5 białek
  • 5 łyżek cukru
  • 1 łyżka mąki pszennej
  • 1 łyżka bułki tartej
  • 15 dkg orzechów zmielonych (pominęłam)

Zmielić 15 dkg orzechów włoskich, kłaść kupkami na masę serową, posypać kupki kawą rozpuszczalną.

Białka ubić na sztywno, dodać cukier, ubijać do rozpuszczenia cukru. Następnie dodać mąkę i bułkę, delikatnie wszystko wymieszać. Wyłożyć na masę serową z orzechami. Piec 50 minut w temperaturze 180 stopni.

Składniki na masę budyniową:
  • 1/2 l mleka
  • 4 żółtka
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 1 łyżka mąki pszennej
  • 1 masło
  • 5 łyżek cukru
  1 szklankę mleka zagotować, z cukrem ( cukier wsypać gdy mleko zrobi się ciepłe), następnie w 1 szklance mleka rozmieszać 4 żółtka, mąkę ziemniaczaną, mąkę pszenną. Roztwór ten dodać do gotującego się mleka, mieszać energicznie, aby budyń się nie przypalił. Gdy budyń wystygnie, należy go zmiksować z masłem. Tak powstałą masę wyłożyć na upieczony sernik i posypać startą czekoladą.

A teraz wrażenia po konsumpcji.
Ciasto jest bardzo dobre i jak już wspominałam gdyby nie masa budyniowa, która po 15 min w temperaturze pokojowej zamieniała się w masę płynną to nie miałabym do niego zastrzeżeń.
Jak widzicie, musiałam wprowadzić wiele zmian, ze względu na ser, który nie ukrywajmy- na tradycyjny sernik raczej się nie nadaje. Niemniej jednak, jeżeli użyjecie prawdziwego twarogu, dwukrotnie zmielonego jestem przekonana, iż sernik uda się według oryginalnego przepisu. Co do kremu- nie wiem czy przepis był nieprecyzyjny, czy ja popełniłam jakiś błąd, ale masa po chwili pozostawiania poza lodówką się upłynniała.

A może Wy macie jakieś sprawdzone sposoby/ przepisy na smaczny krem budyniowy? I rady, by krem się nie zwarzył, po zmiksowaniu z masłem? Czekam na Wasze podpowiedzi w komentarzach.

Pozdrawiam serdecznie i  życzę smacznego! :) 



19 komentarzy:

  1. Ubóstwiam wszystko co z kawą! Twój serniczek jawi mi sie boski!:-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rzeczywiście- w smaku był pyszny:) (bo już nic nie zostało:))

      Usuń
  2. jako wielka kawoholiczka - patrzę z zazdrością na zawartość tego talerzyka :))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Asieja- jak widzę mamy ze sobą coś wspólnego:) A przepis polecam wypróbować :)

      Usuń
  3. kawoholikiem bez wątpienia jestem :) co do masy budyniowej to żeby nie była płynna musisz dać więcej mąki pszennej niż ziemniaczanej, w tym przypadku niecała łyżka mąki ziemniaczanej i duża łyżka mąki pszennej i na pewno będzie dobrze :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gosiu, w przepisie jest łyżka mąki pszennej i aż 2 ziemniaczanej. Chyba, że chodziło Ci jeszcze o dodatkową ilość mąki.

      Usuń
  4. Ja robię krem budyniowy z margaryną, wtedy mi się nie waży. Kiedyś zrobiłam z masłem i były grudki. Aby krem nie wypływał z ciasta robię z 2 opakowań na 500 ml wody +cukier (tak 3/4 szklanki wedle uznania) i cukier waniliowy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za radę Helen! Ja też kiedyś zrobiłam do jakiegoś ciasta krem z margaryną i mi się nie zwarzył. Może to rzeczywiście wina masła? Następnym razem wypróbuję Twój przepis.

      Usuń
  5. Ciasto z kawą ojoj pyszności :)) Uwielbiam :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Odpowiedzi
    1. Dziękuję:) Jeśli kochasz kawę tak jak ja, to musisz koniecznie wypróbować :)

      Usuń
  7. Robiłam ten krem budyniowy conajmniej 10 razy jeśli nie więcej, nie tylko do tego sernika :) i zawsze wychodził. Budyń z torebki nie nadaje się do tego ciasta
    Nie wiem co mogło wyjść Ci nie tak, ja swój gdy gotuje mieszam cały czas aż totalnie zgęstnieje, potem odkładam do wystygnięcia i dopiero mieszam z masłem. Masło musi być bardzo miękkie, aby krem się nie zważył. Może plusem jest też to, że posiadam podkładkę do gotowania pod garnek i budyń przy długim gotowaniu nigdy mi się nie przypala i dobrze gęstnieje?.

    Wydaje mi się, że strukturalnie ciasto wygląda całkiem inaczej niż moje :) http://spoonoftaste.blogspot.com/2011/11/sernik-z-kawa.html

    pozdrawiam Agata z bloga Spoon of taste

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za komentarz Agato:) Nie wiem dlaczego ten krem mi nie wyszedł. Masło było bardzo miękkie i sernik w lodówce trzymał swoją strukturę wspaniale tak jak wspominałam, rozpływał się natomiast w temp. pokojowej. W smaku był jednak bardzo dobry. Co do sera- wiem, że miałam nieodpowiedni, zgadzam się z Tobą, że tłusty lub półtłusty twaróg własnoręcznie zmielony nadaje się do tego najlepiej. Tak zresztą robię na święta i na pewno wypróbuję następnym razem. Pozdrawiam!

      Usuń
  8. Dodam jeszcze, że każdy sernik lubi być trzymany w lodówce, a ser jak sama zauważyłaś najlepszy będzie półtłusty lub tłusty, ja robie z takich :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Pysznie i pięknie wygląda ! Wspaniały serniczek musi smakować bosko :)

    OdpowiedzUsuń
  10. masę budyniową wyjadam zawsze łyżką przed nałożeniem na ciasto... ;) jest taka pyszna

    OdpowiedzUsuń
  11. Mój przepis na krem , który stosuję do napoleonki:
    3/4 litra mleka, 3 łyzki kopiaste mąki pszennej, 3 łyzki mąki ziemniaczanej i 1/2 szklanki cukru. To gotuję często mieszając , a po lekkim ostudzeniu ( tak by jednak masło się lekko rozpuszczało w tej masie ) dodaję około 1/3 kostki masła. Masło wcieram , masę jeszcze letnia rozkładam na cieście . Tak to u mnie wygląda , do tej pory zawsze się udawało , ale nigdy nic nie wiadomo :) zaznaczam używam go do przekładania napoleonki - pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  12. SERNICZEK DOPRACOWANY W STU PROCENTACH, WYGLĄDA IDEALNIE I PEWNIE PYSZNIE SMAKOWAŁ! :) POZDRAWIAM

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...